Ataşehir Mahallesi 8019/16 Sk. No: 18 Çiğli - İZMİR +90(232)715 4000 canevdesaglik@izmircanhastanesi.com

Evde Palyatif Bakım Hizmeti

Palyatif bakım, ciddi bir hastalıkla yaşayan hastalar için semptomların azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması ve stresin en aza indirilmesi gibi amaçlarla uygulanan özelleştirilmiş tıbbi bakımdır. Bu bakım, doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilir ve hastanın ihtiyaçlarına göre planlanır.

 

Palyatif bakımın süresi, hastanın durumuna ve hastalığın seyrine göre değişir. Hastanın huzurunu ve sağlığını ön planda tutmayı amaçlayan palyatif bakım, hastanın refah seviyesini artırmaya çalışır. Bu nedenle, palyatif bakımın belirli bir süresi yoktur ve ihtiyaç devam ettiği sürece sağlanabilir. Hasta ve ailesinin konforu ve ihtiyaçları önceliklidir.

 

Palyatif bakım hizmetleri genellikle şu kişilere verilir:

– Kanser hastaları (ileri veya erken evre)

– Yatakta ve iyileşme ihtimali olmayan hastalar

– Kronik ağrı şikayeti olan hastalar

– Kas ve sinir hastalıkları olanlar

– Alzheimer ve demans hastaları

– Parkinson hastaları

– Doğuştan hastalıkları olanlar

– Kalp, tansiyon ve şeker gibi kısıtlayıcı hastalıkları olanlar

– Akciğer, böbrek ve karaciğer hastalıkları ileri seviyede olanlar

 

Palyatif bakımda kalma süresi esnektir ve hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Süre sınırlaması yoktur ve hasta yakınları istedikleri zaman hastanın yanında kalabilirler. Bu bakımın temel amacı, hastanın ve ailesinin rahatını sağlamaktır ve bu nedenle hasta odası kişiselleştirilebilir, semptomlar anında çözümlenir ve 24 saat hasta bakımı evde olduğundan daha etkili bir şekilde sağlanır.